Premierships

In 1954, Rugby League commenced the mandatory playing of a Grand Final at season end to determine the premiership.

  1908-1913 : Royal Agricultural Society of NSW Challenge Shield
1914-1917 : Hugh D. McIntosh Shield
1918-1927 : Truth and Sportsmanship Cup
1928-1933 : Second Truth and Sportsmanship Cup
1934-1950 : Labor Daily Cup
1951-1959 : J J Giltinan Shield
1960-1981 : J J Giltinan Shield and WD & HO Wills Cup
1982-1996 : J J Giltinan Shield and Winfield Cup
1997         : A.R.L. Optus Cup | Super League Telstra Cup
1999- 2012 : N.R.L. Cup

2013- Current : Provan-Summons Trophy

Team   Premiers Years
Rabbitohs
(Est. 1908)
21 1908-09, 1914, 1918, 1925-29, 1931-32, 1950-51, 1953-55, 1967-68, 1970-71, 2014
St.George Dragons
(Est. 1921)
15 1941, 1949, 1956-66 (11), 1977, 1979
Roosters
(Est. 1908)
13 1911-13, 1923, 1935-37, 1940, 1945, 1974-75, 2002, 2013
Balmain Tigers
(Est. 1908)
11 1915-17, 1919-20, 1924, 1939, 1944, 1946-47, 1969
Bulldogs
(Est. 1935)
8 1938, 1942, 1980, 1984-85, 1988, 1995, 2004
Sea Eagles
(Est. 1947)
8 1972-73, 1976, 1978, 1987, 1996, 2008, 2011
Broncos
(Est. 1988)
6 1992-93, 1997(SL), 1998, 2000, 2006
Eels
(Est. 1947)
4 1981-83 (3), 1986
Western Suburbs Magpies
(Est. 1908)
4 1930, 1934, 1948, 1952
Raiders
(Est. 1982)
3 1989-90, 1994
Newtown Jets
(Est. 1908)
3 1910, 1933, 1943
Panthers
(Est. 1967)
2 1991, 2003
Knights
(Est. 1988)
2 1997, 2001
North Sydney Bears
(Est.1908)
2 1921-22
St.George - Illawarra Dragons
(Est. 1999)
1 2010
Wests Tigers
(Est.2000)
1 2005
Storm
(Est. 1998)
1* 1999, 2007, 2009
* In April 2010, the Melbourne Storm were stripped of the minor premierships for 2006, 2007 & 2008. They were also stripped of the premierships for 2007 and 2009 and lost all premiership points for the 2010 season.
Sharks
(Est. 1967)
0  
Cowboys
(Est. 1995)
0  
Warriors
(Est. 1995)
0  
Titans
(Est.2007)
0  

Premierships

Royal Agricultural Society of NSW Challenge Shield

Year Premiers Runners-Up Minor Premiers Wooden Spooners
1908 South Sydney Eastern Suburbs South Sydney Cumberland
1909# South Sydney Balmain South Sydney Western Suburbs
1910 Newtown South Sydney Newtown Western Suburbs
1911 Eastern Suburbs Glebe Glebe Balmain
1912 Eastern Suburbs Glebe Eastern Suburbs Western Suburbs
1913 Eastern Suburbs Newtown Eastern Suburbs Western Suburbs

# In 1909 South beat Balmain on a forfeit. Balmain boycotted the match in protest as the match being played as a curtain raiser to the Kangaroo test match.
Souths kicked off against no one and were declared premiers.

Hugh D. McIntosh Shield

Year Premiers Runners-Up Minor Premiers Wooden Spooners
1914 South Sydney Newtown South Sydney Annandale
1915 Balmain Glebe Balmain North Sydney
1916 Balmain South Sydney Balmain Western Suburbs
1917 Balmain South Sydney Balmain North Sydney

Truth and Sportsmanship Cup

Year Premiers Runners-Up Minor Premiers Wooden Spooners
1918 South Sydney Western Suburbs South Sydney Annandale
1919 Balmain Eastern Suburbs Balmain North Sydney
1920 Balmain South Sydney Balmain Annandale
1921 North Sydney Eastern Suburbs North Sydney University
1922 North Sydney Glebe North Sydney St George
1923 Eastern Suburbs South Sydney Eastern Suburbs University
1924 Balmain South Sydney Balmain Newtown
1925 South Sydney Western Suburbs South Sydney Newtown
1926 South Sydney University South Sydney St George
1927 South Sydney St George South Sydney University

Second Truth and Sportsmanship Cup

Year Premiers Runners-Up Minor Premiers Wooden Spooners
1928 South Sydney Eastern Suburbs St George Newtown
1929 South Sydney Newtown South Sydney University
1930 Western Suburbs St George Western Suburbs University
1931 South Sydney Eastern Suburbs Eastern Suburbs University
1932 South Sydney Western Suburbs South Sydney North Sydney
1933 Newtown St George Newtown Western Suburbs

Labor Daily Cup

Year Premiers Runners-Up Minor Premiers Wooden Spooners
1934 Western Suburbs Eastern Suburbs Eastern Suburbs University
1935 Eastern Suburbs South Sydney Eastern Suburbs University
1936 Eastern Suburbs Balmain Eastern Suburbs University
1937 Eastern Suburbs South Sydney
St George (tie)
Eastern Suburbs University
1938 Canterbury Eastern Suburbs Canterbury St George
1939 Balmain South Sydney Balmain Newtown
1940 Eastern Suburbs Canterbury Eastern Suburbs Western Suburbs
1941 St George Eastern Suburbs Eastern Suburbs North Sydney
1942 Canterbury St George Canterbury Western Suburbs
1943 Newtown North Sydney Newtown Canterbury
1944 Balmain Newtown Newtown Canterbury
1945 Eastern Suburbs Balmain Eastern Suburbs South Sydney
1946 Balmain St George St George South Sydney
1947 Balmain Canterbury Canterbury Parramatta
1948 Western Suburbs Balmain Western Suburbs North Sydney
1949 St George South Sydney South Sydney Eastern Suburbs
1950 South Sydney Western Suburbs South Sydney North Sydney

J J Giltinan Shield

Year Premiers Runners-Up Minor Premiers Wooden Spooners
1951 South Sydney Manly-Warringah South Sydney North Sydney
1952 Western Suburbs South Sydney Western Suburbs Parramatta
1953 South Sydney St George South Sydney Western Suburbs
1954 South Sydney Newtown Newtown Parramatta
1955 South Sydney Newtown Newtown Western Suburbs
1956 St George Balmain St George Parramatta
1957 St George Manly-Warringah St George Parramatta
1958 St George Western Suburbs St George Parramatta
1959 St George Manly-Warringah St George Parramatta

J J Giltinan Shield and WD & HO Wills Cup

Year Premiers Runners-Up Minor Premiers Wooden Spooners
1960 St George Eastern Suburbs St George Parramatta
1961 St George Western Suburbs Western Suburbs Parramatta
1962 St George Western Suburbs St George South Sydney
1963 St George Western Suburbs St George Eastern Suburbs
1964 St George Balmain St George Canterbury
1965 St George South Sydney St George Eastern Suburbs
1966 St George Balmain St George Eastern Suburbs
1967 South Sydney Canterbury St George Cronulla
1968 South Sydney Manly-Warringah South Sydney Newtown
1969 Balmain South Sydney South Sydney Cronulla
1970 South Sydney Manly-Warringah South Sydney Parramatta
1971 South Sydney St George Manly-Warringah Western Suburbs
1972 Manly-Warringah Eastern Suburbs Manly-Warringah Parramatta
1973 Manly-Warringah Cronulla-Sutherland Manly-Warringah Penrith
1974 Eastern Suburbs Canterbury Eastern Suburbs Balmain
1975 Eastern Suburbs St George Eastern Suburbs South Sydney
1976 Manly-Warringah Parramatta Manly-Warringah Newtown
1977 St George Parramatta Parramatta Newtown
1978 Manly-Warringah Cronulla-Sutherland Western Suburbs Newtown
1979 St George Canterbury St George North Sydney
1980 Canterbury Eastern Suburbs Eastern Suburbs Penrith
1981 Parramatta Newtown Eastern Suburbs Balmain

J J Giltinan Shield and Winfield Cup

Year Premiers Runners-Up Minor Premiers Wooden Spooners
1982 Parramatta Manly-Warringah Parramatta Canberra
1983 Parramatta Manly-Warringah Manly-Warringah Western Suburbs
1984 Canterbury Parramatta Canterbury Western Suburbs
1985 Canterbury St George St George Illawarra
1986 Parramatta Canterbury Parramatta Illawarra
1987 Manly-Warringah Canberra Manly-Warringah Western Suburbs
1988 Canterbury Balmain Cronulla Western Suburbs
1989 Canberra Balmain South Sydney Illawarra
1990 Canberra Penrith Canberra South Sydney
1991 Penrith Canberra Penrith Gold Coast
1992 Brisbane St George Brisbane Gold Coast
1993 Brisbane St George Canterbury Gold Coast
1994 Canberra Canterbury Canterbury Balmain
1995 Canterbury Manly Manly North Qld. Cowboys
1996 Manly St George Manly South Qld. Crushers

A.R.L. Optus Cup

  Year Premiers Runners-Up Minor Premiers Wooden Spooners

1997

Newcastle Manly Manly South Qld. Crushers

Super League Telstra Cup

  Year Premiers Runners-Up Minor Premiers Wooden Spooners

1997

Brisbane Cronulla Brisbane North Qld Cowboys

N.R.L. Cup

  Year Time Premiers Runners-Up Minor Premiers Wooden Spooners
1998 3.00PM Brisbane Broncos Canterbury Bulldogs Brisbane Broncos Wests Tigers
1999 3.00PM Melbourne Storm St George-Illawarra Dragons Cronulla Sharks Wests Tigers
2000 3.00PM Brisbane Broncos Sydney City Roosters Brisbane Broncos North Qld Cowboys
2001 8.00PM Newcastle Knights Parramatta Eels Parramatta Eels Penrith Panthers
2002 8.00PM Roosters NZ Warriors NZ Warriors Canterbury Bulldogs
2003 7.00PM Penrith Panthers Sydney Roosters Penrith Panthers Souths Rabbitohs
2004 7.00PM Bulldogs Sydney Roosters Sydney Roosters Souths Rabbitohs
2005 8.00PM Wests Tigers NQ Cowboys Parramatta Eels Newcastle Knights
2006 8.00PM Brisbane Broncos Melbourne Storm Melbourne Storm Souths Rabbitohs
2007 7.00PM Melbourne Storm Manly Sea Eagles Melbourne Storm Penrith Panthers
2008 5.00PM Manly Sea Eagles Melbourne Storm Melbourne Storm Canterbury Bulldogs
2009 5.00PM Melbourne Storm Parramatta Eels St George-Illawarra Dragons Sydney Roosters
2010 5.00PM St George-Illawarra Dragons Sydney City Roosters St George-Illawarra Dragons Melbourne Storm
2011 5.00PM Manly Sea Eagles NZ Warriors Melbourne Storm Gold Coast Titans
2012 5.00PM Melbourne Storm Canterbury Bulldogs Canterbury Bulldogs Parramatta Eels


Provan-Summons Trophy

  Year Time Premiers Runners-Up Minor Premiers Wooden Spooners
2013 7.30PM Roosters Sea Eagles Sydney Roosters Parramatta Eels
2014 7.30PM Rabbitohs Canterbury Bulldogs Sydney Roosters Cronulla Sharks

Home
Copyright